Udržitelnost je dnes silné téma a ani my nezaostáváme a chceme se podílet na ochraně vlastních zdrojů v přírodě. Proto jsme se s Kubíkem rozhodli, že budeme čistit studánky a prameny v lesích a pomůžeme tak nejen přírodě, ale i lesní zvěři.

NĚKOLIKRÁT V ROCE SE VYDÁME DO PŘÍRODY
VYČISTIT STUDÁNKY V ČESKU A NA SLOVENSKU.

Jak se nám to daří, můžeš sledovat zde na našich stránkách,
kde budou postupně přibývat fotografie.

I já chci pomáhat
čistit prameny a STUDÁNKY!

Jak na to

Pokud v přírodě objevíš přirozený a volně přístupný zdroj vody (studánku, pramen):

Pokus se zjistit jeho přesné umístění, nejlépe GPS souřadnice - třeba podle internetu.

Vyfoť/zdokumentuj stav před vyčištěním a dej se do čištění! Odstraň napadané listí, šišky, bahno či jiné nečistoty. Nezapomeň studánku/pramen vyfotit po vyčištění.

Jdi na stránky NÁRODNÍHO REGISTRU PRAMENŮ A STUDÁNEK a zkontroluj, zda už tento pramen není registrován. Pokud není, můžeš jej PŘIDAT do registru. Pokud je studánka už registrovaná, napiš do formuláře pod studánkou popis včetně data: ČIŠTĚNÍ STUDÁNKY DD.MM.RR » přidej foto a odešli formulář. Národní registr aktualizuje Tvé údaje studánky. Svou práci můžeš sdílet i na Facebooku @KubikCzSk nebo na Instagramu #kubikczsk.

Kdysi byly studánky a praménky jedním z nejdůležitějších zdrojů pitné vody a byly pečlivě opatrovány. Nezapomínejme na ně! Odměnou za vynaložené úsilí bude zejména dobrý pocit z konkrétní užitečné práce pro naši přírodu.

Ptáci i další lesní zvířata vám předem moc děkují!

Kde uŽ jsme pomohli

Praha 4 - Modřany
Datum čištění:
červen 2022
GPS:
50.0020833N
14.4369444E
Popis čištění:
Ve studánce minimum vody. Díky zanesení z ní voda nevytékala téměř vůbec. Vyčištěno okolí, spadané listí, klacky a upravena cesta pro tok.

Podrobnosti zde

Dříve

Prachatice - Albrechtovice
Datum čištění:
květen 2022
GPS:
48.9720500N
13.9739167E
Popis čištění:
Studánka zanesená bahnem a listí. Okolí vyčištěno od nánosu bahna a listí, vysypáno pískem a umístěn nový dřevěný držák na hrníček + přidán i hrníček.

Podrobnosti zde

Dříve

Nyní